Szukaj
  • Witold Lewis

Co to jest Trychologia i czym się zajmuje Trycholog?

Trychologia - to dziedzina - specjalizacja w medycynie zajmująca się typowo chorobami i zaburzeniami skóry głowy w szczególności nadmiernym wypadaniem włosów. Lekarz specjalista Trycholog zajmuje się leczeniem takich właśnie schorzeń.

Nadmierne wypadanie włosów to najbardziej drażliwy i najczęściej spotykany problemem z jakim udajemy się do tego lekarza specjalisty ale nie jedyny. Występują także takie schorzenia jak : zapalenie łojotokowe skóry, intensywny łupież, łuszczyca czy podrażnienie skóry głowy, takie dolegliwości mogą mieć znaczący wpływ na nadmierne wypadanie włosów tym samym na łysienie plackowate lub całkowite.

Dziedzina Trychologii jest na ogół nową specjalizacją w Polsce. Stała się popularna dzięki wykonywanym specjalistycznym badaniom skóry głowy i struktury budowy włosów, odpowiednim diagnozowaniem przyczyny występującej choroby i prawidłowym jej leczeniu.

Lekarz specjalista Trycholog wykonuje takie badania jak : trychoskopie, trychogram i analizę struktury włosa za pomocą kamerki, to znacząco pomaga przy stawianiu dokładnej diagnozy a następnie pomaga zaplanować skuteczne leczenie.

Nowa dziedzina Trychologii jest zbliżoną dziediną do Dermatologii obie specjalizacje zajmują się chorobami skórnymi, jednak lekarz Trycholog zajmuje się tylko skórą głowy.

Tak samo Kosmetolodzy przechodzą różnego rodzaju szkolenia i kursy specjalistyczne w tej dziedzinie i otrzymują odpowiednie uprawnienia, by móc się także zajmować poprawą wyglądu skóry głowy i włosów.

Na nieprawidłowy stan włosów przeważnie mają wpływ inne problemy, życiowe, zdrowotne i czynniki zewnętrzne, takie jak: stres, nagłe i tragiczne wydarzenia życiowe, choroby tarczycy - zaburzenia hormonalne, różne inne choroby, przyjmowanie leków, sterydów, czy hormonów - antykoncepcja, brak witamin w organizmie, nieodpowiednie odżywianie się, nałogi - papierosy, alkohol, narkotyki, brak ruchu i odpowiedniego wypoczynku - snu, podłoże psychologiczne, psychiczne.

Od nas samych w dużej mierze zależy i od naszego sposobu życia jakie będą zdrowe nasze włosy i skóra głowy, jaki będzie nasz wygląd, uroda i samopoczucie.

Gdy tylko pojawi się jakikolwiek problem z włosami natychmiast trzeba się udać do odpowiedniego specjalisty w tej dziedzinie i dokładnie zbadać, by w odpowiednim i szybkim czasie zdiagnozować przyczynę pojawienia się tej choroby, wówczas możemy zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów.

Trycholodzy bardzo często współpracują z innymi specjalistami takimi jak : dietetyk, kosmetolog czy nawet psycholog.

Czasem pomoc innych lekarzy specjalistów może okazać się konieczna i zbawienna, by osiągnąć zamierzony cel - skutecznego wyleczenia pacjenta.

Warto zatem zapoznać się z tą dziedziną jaką jest Trychologia, bo może to być pierwszy krok w kierunku zlikwidowania problemu, związanego ze skórą głowy czy wypadaniem włosów.

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie